top of page
Szukaj

Usuwanie roztoczy i alergenów - odświeżanie tapicerek.

  • Zdjęcie autora: Tomek
    Tomek
  • 25 cze 2019
  • 3 minut(y) czytania

Odświeżanie tapicerek meblowych jest to proces polegający na usunięciu niewidocznych bakterii,roztoczy i nieprzyjemnych zapachów z tapicerek. Odświeżanie tapicerek przeprowadza się tą samą metodą co pranie tapicerek czyli ,,ekstrakcji''. Pranie a odświeżanie tapicerek odróżnia ilość przejść roboczych oraz użytej chemii do prania tapicerek.

Nasi Klienci najczęściej przeprowadzają sezonowe odświeżanie swoich tapicerek, gdy w domu są małe dzieci, mieszkańcy są alergikami lub posiadają w domu zwierzęta. W dzisiejszych czasach rośnie świadomość zagrożeń biologicznych dotyczących roztoczy, odchodów i ich wpływu na człowieka.


Czym są roztocza?


Roztocza to podklasa pajęczaków spokrewnionych z kleszczami. Mają 8 nóg, a wiele z nich żyje swobodnie w ziemi i w wodzie, podczas gdy inne pasożytują na roślinach i zwierzętach. Często nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ są małe. Opisano ponad 45 tysięcy gatunków roztoczy, a najbardziej znany i dokuczliwy dla ludzi jest skórożarłoczek skryty. Poza tym, że łatwo wywołują alergie, roztocza są dla ludzi niegroźne. Nie gryzą i nie roznoszą żadnych chorób.  Reakcję alergiczną wywołują odchody skórożarłoczka. Roztocza żyją zaledwie mniej więcej 2 miesiące, jednak samice składają po 20-30 jajek, przez co rozmnażanie może prowadzić do powstawania mnóstwa osobników, gdy pozwala na to środowisko wnętrza. 

Na alergię na roztocza narażone są osoby (zwłaszcza dzieci) z tak zwaną chorobą atopową, lub z taką chorobą w bliskiej rodzinie (atopowe zapalenie skóry, katar sienny, astma alergiczna), które żyją z dużą ilością roztoczy w domowym kurzu. Skórożarłoczki znajdują się między innymi w kocach, dywanach, materacach, podłożach łóżek i pościeli zawierającej złuszczony naskórek ludzi i zwierząt. Żywią się martwymi komórkami skóry, które spadają codziennie z ludzi, a gdy roztocze znajdzie odpowiednie pożywienie, właściwą temperaturę (25 °C) i dość wysoką wilgotność (50-80%), będzie szybko się rozmnażać. Z tego powodu ilość roztoczy jest zwykle większa w wilgotnych domach. Wszyscy ludzie pozostawiają po sobie w łóżku tak dużo złuszczonych komórek skóry, że może to nakarmić tysiące roztoczy przez kilka pokoleń. Z tego powodu najwięcej osobników jest w sypialni, a zwłaszcza pościeli, materacach i podłożach łóżek. Roztocza wchodzą do materacy i podłoży łóżek, gdzie dorastają, składają jaja i mają młode. Doskonale też czują się w dywanach w sypialni oraz wypychanych zabawkach.


Jak się pozbyć roztoczy?

Chcąc Państwu przybliżyć problem usuwania roztoczy postanowiliśmy zaczerpnąć rady dr Marzeny Gajewskiej, która opisała walkę z roztoczami w poniższym artykule.


,,W walce z roztoczami najważniejsza jest profilaktyka. Do usuwania brudu i kurzu należy używać wilgotnej ściereczki, często odkurzać odkurzaczem zaopatrzonym w specjalne filtry. Osoba uczulona nie powinna tego robić samodzielnie. Należy usunąć z mieszkania przedmioty gromadzące kurz, np. kapy, dywany. Książki trzeba umieścić w zamkniętej bibliotece, zabawki w zamkniętych szafkach, a te pluszowe okresowo mrozić w zamrażarce (przez ok. 24 godziny). Zalecane jest ograniczenie ilości roślin w pokojach i całkowite usunięcie ich z sypialni.

Aby mieszkanie było przewiewne i suche, wilgotność względna powinna wynosić 40-45%, a temperatura powinna być utrzymywana poniżej 22 stopni Celsjusza. W sypialni powinna być na jeszcze niższym poziomie i wynosić około 18 stopni. W ciągu dnia warto kilkakrotnie wietrzyć mieszkanie. Łóżko powinno się wyposażyć w wymienne, gąbkowe materace, które można mrozić i suszyć na dworze. Pościel należy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Kołdry i poduszki trzeba systematycznie prać co cztery do dwunastu tygodni. Dodatkowo można założyć na nie pokrowce z tkanin nieprzepuszczających roztoczy i ich odchodów. Poza tym należy pamiętać, że rezerwuarem roztoczy może być długa sierść i upierzenie zwierząt domowych.

Jesienne uczulenia objawiają się przede wszystkim jako uczucie zatkanego nosa, katar. Przewlekły charakter tej dolegliwości prowadzi do bólu głowy, zaburzenia koncentracji. Jednak najbardziej niepokojące są duszności oraz „świszczący oddech” – mogą to być bowiem symptomy astmy. W uczuleniu na roztocza astma występuje znacznie częściej niż przy uczuleniu na pyłki kwitnących roślin. Alergeny roztoczy są mniejsze niż pyłki i spora ich część – bo aż 40% – może przenikać do płuc, gdzie osadzają się na błonie śluzowej oskrzeli i powodują reakcje alergiczną. Objawy uczulenia na alergeny całoroczne, wśród których są roztocza, są cięższe niż uczulenie na pyłki roślin, gdzie przeważają objawy sezonowe."

Jakie objawy daje alergia na roztocza?


Objawy pojawiają się przy bliskim kontakcie z roztoczami. Typowe reakcje to zatkany nos i katar, zwłaszcza nocą. Alergiczne reakcje w oczach oraz niektóre przypadki atopowego zapalenia skóry mogą też ulec pogorszeniu, jeśli alergik zetknie się ze skórożarłoczkiem.

Szczególnie narażone są dzieci. Jeśli alergia się rozwinie, błony śluzowe w oczach, nosie, tchawicy i oskrzelach staną się nadwrażliwe. Wtedy dolegliwości będą mogły być wywoływane i pogarszane przez wiele rodzajów pyłu i zapachów (substancji drażniących).  Kontakt z roztoczami może w najgorszym przypadku prowadzić do astmy.


Czyste tapicerki na pierwszy rzut oka.

Woda po praniu ekstrakcyjnym wygląda następująco:


Chcemy przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dzieci naszych klientów, dlatego postanowiliśmy obniżyć ceny prania tapicerek tak, aby nasi Klienci mogli częściej korzystać z naszych usług ;-).

 
 
 

Comments


Kontakt

884-730-616

Obserwuj

  • Facebook
  • Instagram

 Tagi: pranie tapicerki, bydgoszcz, pranie kanapy, czyszczenie narożników, pranie materacy,  czyszczenie tapicerki, pranie dywanów,  pranie wykładzin biurowych, pranie łóżka, pranie tapicerki samochodowej, czyszczenie tapicerki fordon, wypożyczalnia odkurzaczy piorących bydgoszcz, pranie auta bydgoszcz, pranie wykładzin, czyszczenie wykładzin.

2018: Pranie Tapicerki Bydgoszcz

bottom of page